Kız İsteme Töreni

Birbirlerine aşık bir çiftin evlilik kararı alması kadar doğal bir durum yoktur. Evlilik teklifinin ardından konuya ailelerde dahil edilir. Elbette bu süreç iki taraf için de oldukça heyecanlıdır. Ee sonuçta artık konu ailelere taşınıyor! İster istemez heyecan ve tatlı bir gerilim bizleri bekliyor olacak:) Her iki tarafta önce birbirilerini aileleriyle tek tek tanıştırır. Ardından iki aile tanışır. Genelde bu böyle ilerler ancak her ilişkinin dinamiği farklıdır. Aileler komşudur ve uzun yıllardır tanışıyorlardır. Böyle bir durumda iki aileyi tanıştırmaya veya kız isteme töreni öncesi görüştürmeye çok ihtiyaç duyulmayabilir. Ama dedik ya her ilişkinin dinamiği farklıdır diye. Burada karar elbette çiftlerin oluyor.

İki çift aileleriyle tanıştı. Sonra aileler birbirleriyle tanıştır. Şimdi sıra geldi kız istemeye. Kız isteme töreni öncesinde her iki tarafında adetini bilmekte fayda var. Tabi herşeyi zorla diretip herkesi strese sokmamak lazım. Malum zaten ekonomik durumlar ortada. Bir de üzerine naz, kapris, trip vb şeyler girince ortam iyice gerilebiliyor. Nereli olursanız olun kız isteme töreninin olmazsa olmazları vardır. Kız evine giderken damat beyin çiçek ve çikolata (farklı bir tatlı da olabilir) götürmesi ile damat beye tuzlu kahve ikram edilmesi gibi.

Çakıltaşı Tasarım olarak kız isteme töreni için ihtiyacınız olan tüm ürünleri bir arada alabilme imkanı sunuyoruz. Böylelikle hem size özel olarak hazırlanmış ürünlere hem de ekonomik bir fiyata düşlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Kız isteme çikolatası ve damat fincanı ürünleriyle size yardımcı olabiliriz. Çiçeği ise zarar görmesinin önüne geçmek için bulunduğunuz yerdeki bir çiçekçiden almanız daha sağlıklı olacaktır.

Kız İsteme Nasıl Olur

Kız isteme töreni sırasında damat beye tuzlu kahve ikram etmek için diğerlerinden farklı bir set ile ikramda bulunmalısınız. Kahvenin içerisine çay kaşığının ucuyla tuz koyun. Çok fazla tuz koymak veya farklı maddeler eklemek sıkıntılı olabilir. Kahveler içildikten sonra erkek tarafının bir büyüğü “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınız … oğlumuz … istiyoruz” diye kız tarafının yetkilisine sorar. Ardından olur yanıtı alınır. Kız, erkeğin anne baba ve diğer büyüklerinin elini öper ardından kendi ailesinin büyüklerinin elini öper. Erkek de önce kız tarafının büyüklerinin ardından kendi ailesinin elini öper. Eğer kız isteme töreni öncesi olur yanıtının alınması kesin ise sadece söz töreni veya ikisi birlikte söz nişan töreni yapılır.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!
Open chat