Blog

Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan Covid-19 yani koronavirüs tüm dünyayı kısa sürede etki altına aldı. Her ne kadar tedbirler alınmış olsa da Mart başından beri ülkemiz de bu virüsten etkilendi.

Hayatımızın normal işleyişini dahi derinden etkileyen koronavirüs nedeniyle özel etkinliklerimizi de ertelemek zorunda kaldık. Hem sokağa çıkma yasakları hem sosyal mesafe hem de 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza uygulanan koruma amaçlı tedbirler nedeniyle evliliğin ilk aşaması olan kız isteme törenleri dahi düzenlenemez oldu.

Artık bu zor günler geride kalıyor…

Yeni normalleşme süreci içerisinde gerekli tedbirler alınarak kız isteme törenleri düzenlenebilir. Eskiden pek çok yakınımız, arkadaşlarımız ve komşularımız bu törene katılırken artık bu törenleri minimum katılıncı sayısıyla düzenlemekte fayda var. Özellikle yaş almış aile büyüklerimizi bu sürece olabildiğince az dahil ederek onları tehlikelerden koruyabiliriz.

Sevdiklerimizin kız isteme, söz ve nişan töreninde anlayışlı olmaları gerekiyor. Minimum katılımcı nedeniyle az sayıda kişinin katılması ve kendilerinin katılamayacak olmaları nedeniyle gelin ve damadı üzmemeleri gerekiyor. Hatta onları risklerden uzak tuttuklarını düşünmeleri gerekiyor.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle düğün salonları kapatıldı. Hatta bazı belediyeler tedbir kapsamında nikah işlemlerini dahi askıya aldı. Ancak yeni normalleşme sürecinde bunlar yaz döneminde faaliyete geçecektir.

Maksimum tedbir ve minimum katılımcıyla evde söz nişan organizasyonlarınızı düzenlemenizde fayda var. Bir mekanda düzenlemek istiyorsanız havalandırması çok iyi olan veya açık alanların tercih edilmesi gerekir.

Sağlık Bakanlığımızca hazırlanan 14 kurala muhakkak uymalıyız. Düğün salonları açılsa bile bu kurallar artık hayatımızın bir gerçeği. Evde veya bir mekanda düzenlenecek organizasyonlar sırasında

  • Siz veya bir yakınınız hastalık belirtisi yaşıyorsa derhal hastaneye başvurmalı. Böyle bir durumda süreç netleşene kadar organizasyonunuzu minimum 3-4 hafta ertelemelisiniz.
  • Minimum sayıda kişi davet edilmeli
  • Davetlilerin muhakkak ateş ölçümleri yapılmalı
  • Maske takma kuralına uyulmalı
  • Davetliler girişte dezenfetanla ellerini temizlemeli
  • Sosyal mesafe kuralına uyulmalı
  • Davetliler birbirlerine çok yakın oturtulmamalı
  • Oda büyüklüğüne göre kişi sayısı ikiye bölünebilir
  • Gelenek ve göreneklerimizin olmazsa olmazı el öpme ve sarılma gibi davranışlardan da kesinlikle kaçınılmalı

Düğün Salonlarının Açılma Tarihi

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde düğün salonları kapatıldı. Bu nedenle pek çok düğün, kına gecesi, nişan, söz gibi organizasyonlar ertelendi. Hatta iptal edilip, bir kaç ay sonrasına ötelendi. Peki herkesin merak ettiği düğün salonları ne zaman açılacak sorusunun yanıtı ne?

düğün salonları ne zaman açılacak

Bilim Kurulu’nun Covid-19 nedeniyle belirli süre kapatılması talebinde bulunduğu restoran, kafe, düğün salonu gibi işletmelerin açılma tarihi Haziran-Temmuz ayları gibi düşünülüyor. Öyle ki kafe ve restoranların açılma tarihinin Haziran ayı içerisinde olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Elbette bu açılmayla tedbirler askıya alınacak değil. İşletmeler yarı kapasiteyle hizmet verecekler. Yeni normalleşme sürecinde düğün salonlarının açılması için yeni bir düzenleme getirilebilir. Yarı yarıya kapasiteyle hizmet verilebilir. Takı kuyrukları, yöresel oyunlar çok mümkün görülmüyor. Kapasitenin yarısıyla hareket edileceği için dans pistinde de sosyal mesafe korunarak dans edilebilir.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından açıklanacak tedbirleri ve tam açılış tarihini yakın zamanda sizlerle paylaşacağız. Beklenen açılış tarihi ise 1 Temmuz.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!