Kına gecesi organizasyonu nasıl yapılır

Kına gecelerine sürekli davet ediliyorsunuz. Ancak “hadi bir kına gecesi organize et” dense, eliniz ayağınız birbirine dolaşır. Kız isteme, söz nişan, kına gecesi, nikah, düğün yapılacak derken bir bakıyorsunuz hepsinin zamanı gelivermiş. Bugünkü yazımızda Kına gecesi nasıl yapılır sorusunu sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Kına gecesi için mekan seçimi

Kına gecesi organizasyonu artık daha eğlenceli ve gösterişli yapılıyor. Eğlencenin dibine vuruluyor demek yanlış olmaz. Bu eğlenceyi organize ederken çevreden soyutlana bileceğiniz bir mekan seçmenizde fayda var. Çünkü özellikle kadınların katıldığı bir organizasyon olduğu için herkes rahat davranmak istiyor. Davetlilerinizin kendilerini daha rahat hissedeceği bir mekan seçmenizde fayda var.

Kına gecesinin olmazsa olmazı müziklerdir. Doğru şarkı seçimleri yapmanız gerekir. Elbette kız tarafı tarafından düzenleniyor olsa da karşı tarafında gönlünü etmekte fayda var. Eğer farklı gelenek ve göreneklere sahipseniz damat tarafının yakınlarının da gönlünü hoş edecek şarkı seçimleri yapmanızda fayda var. Malum artık onlar sizin de akrabanız:)

Kına gecesi için mekan seçimi yaparken konukların rahat edeceği ve iyi bir ses sistemine sahip bir yer seçmeniz gerekir. Kına gecesi organizasyonu için özellikle bu alanda hizmet veren mekanların dj, oryantel, fotoğrafçı, dans ekibi ve süslemeler için bir organizatörü vardır. Eğer sizi tatmin ediyorsa hepsini bir paket olarak anlaşmak daha ekonomik olabilir. Kına gecesi hediyelikleri için ise biz size yardımcı olabiliriz.

Kına elbisesi seçimi

Katılmış olduğunuz kına gecelerinde gelin hanımın kaftan ve bindallı giydiğini görmüşsünüzdür. Şimdi sıra sizde! Malum bindallı ve kaftan günlük hayatta giyebileceğiniz bir kıyafet değil. Bu yüzden kiralama yöntemini belirlemenizde fayda var. Böylelikle kına elbisesi seçimini daha ekonomik olarak çözmüş olursunuz. Üstelik dolabınızda bir daha kullanmayacağını bir elbiseye yer vermemiş olursunuz. Bazen kına gecesi için bindallı ve kaftanı kim alır? sorusuyla karşılaşıyoruz. Hayat müşterek. Artık ortak bir hayat süreceksiniz. Bu yüzden kim neyi alacak sorusuna kızmıyor değiliz. Ekonomik koşulları uygun olan bu gideri karşılamalı diye yanıtlıyoruz. Haksız da sayılmayız. Anca illa kim alır veya kiralar diye merak ediyorsanız erkek tarafı karşılar.

Kına gecesinde sıralama nasıl olur

Kına gecesi organizasyonu baştan sona aşağıdaki gibidir. Madde madde sizler için sıraladık. Ancak gelenek ve göreneklere göre değişiklik gösterebilir. İşte kına gecesi için akış planın:

 • Davetlilerin müzik eşliğinde kapıda karşılanması
 • Atıştırmalık ve kına şerbeti gibi ilk ikramların davetlilere sunulması
 • Kına yakılmadan önce eğlence
 • Gelin ve gelin hanımın sevdiklerinin kına alayıyla piste girişleri
 • Yemek ikramı
 • Kına yakma töreni
 • Geleneksel kına türkülerinin söylenmesi (Yüksek yüksek tepelere!)
 • Geline kına yakılması (Gelin elini açmazsa diye kayınvalidenin bir altını her zaman hazır bulundurması gerekir)
 • Gelini ağlatma çabaları
 • Dans ekibi tutulduysa onların gösterisi
 • Gelin ve damadın karşılıklı oynaması
 • Misafirlerin eğlenceye katılması
 • Kına hediyelikleri dağıtılması ve gecenin sona ermesi

Genel olarak bu şekilde kına gecesi organizasyonu yapılmaktadır. Gelin hanımın bir ara bereket testini kırması geleneğini de vardır. Bunu ne zaman yapacağına siz karar verin:) Bereket testisi, içerisine şeker, çikolata, pirinç, nohut, kuru fasülye, para vb şeyler koyulur. Daha sonra gelin hanım dans ettikten sonra bu testiyi yere vurarak kırar. Adı üzerinde, bereket getireceğine inanılır.

Kına Gecesi Hediyelikleri

Sizleri bu mutlu ve eğlence dolu gecenizde sizleri yalnız bırakmayan sevdiklerinize sunabileceğiniz birbirinden güzel kına gecesi hediyelikleri Çakıltaşı Tasarım farkıyla sizlerin oluyor. Ürünlerimizin tamamı kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Kına gecesi ve diğer organizasyonlarınızda düzenleyeceğiniz nikah şekeri modelleri için internet sitemizi ve resmi instagram sayfamızı (cakiltasi.tasarim) ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin tüm şehirlerinden olduğu gibi yurt dışından da kına gecesi hediyelikleri siparişi verebilirsiniz. Size özel olarak hazırlanan siparişleriniz en kısa sürede kargoya teslim edilerek, alıcı ödemeli olarak adresinize ulaştırılır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!