Kız İsteme Töreni

Birbirlerine aşık bir çiftin evlilik kararı alması kadar doğal bir durum yoktur. Evlilik teklifinin ardından konuya ailelerde dahil edilir. Elbette bu süreç iki taraf için de oldukça heyecanlıdır. Ee sonuçta artık konu ailelere taşınıyor! İster istemez heyecan ve tatlı bir gerilim bizleri bekliyor olacak:) Her iki tarafta önce birbirilerini aileleriyle tek tek tanıştırır. Ardından iki aile tanışır. Genelde bu böyle ilerler ancak her ilişkinin dinamiği farklıdır. Aileler komşudur ve uzun yıllardır tanışıyorlardır. Böyle bir durumda iki aileyi tanıştırmaya veya kız isteme töreni öncesi görüştürmeye çok ihtiyaç duyulmayabilir. Ama dedik ya her ilişkinin dinamiği farklıdır diye. Burada karar elbette çiftlerin oluyor.

İki çift aileleriyle tanıştı. Sonra aileler birbirleriyle tanıştır. Şimdi sıra geldi kız istemeye. Kız isteme töreni öncesinde her iki tarafında adetini bilmekte fayda var. Tabi herşeyi zorla diretip herkesi strese sokmamak lazım. Malum zaten ekonomik durumlar ortada. Bir de üzerine naz, kapris, trip vb şeyler girince ortam iyice gerilebiliyor. Nereli olursanız olun kız isteme töreninin olmazsa olmazları vardır. Kız evine giderken damat beyin çiçek ve çikolata (farklı bir tatlı da olabilir) götürmesi ile damat beye tuzlu kahve ikram edilmesi gibi.

Çakıltaşı Tasarım olarak kız isteme töreni için ihtiyacınız olan tüm ürünleri bir arada alabilme imkanı sunuyoruz. Böylelikle hem size özel olarak hazırlanmış ürünlere hem de ekonomik bir fiyata düşlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Kız isteme çikolatası ve damat fincanı ürünleriyle size yardımcı olabiliriz. Çiçeği ise zarar görmesinin önüne geçmek için bulunduğunuz yerdeki bir çiçekçiden almanız daha sağlıklı olacaktır.

Kız İsteme Nasıl Olur

Kız isteme töreni sırasında damat beye tuzlu kahve ikram etmek için diğerlerinden farklı bir set ile ikramda bulunmalısınız. Kahvenin içerisine çay kaşığının ucuyla tuz koyun. Çok fazla tuz koymak veya farklı maddeler eklemek sıkıntılı olabilir. Kahveler içildikten sonra erkek tarafının bir büyüğü “Allah’ın emri peygamberin kavliyle kızınız … oğlumuz … istiyoruz” diye kız tarafının yetkilisine sorar. Ardından olur yanıtı alınır. Kız, erkeğin anne baba ve diğer büyüklerinin elini öper ardından kendi ailesinin büyüklerinin elini öper. Erkek de önce kız tarafının büyüklerinin ardından kendi ailesinin elini öper. Eğer kız isteme töreni öncesi olur yanıtının alınması kesin ise sadece söz töreni veya ikisi birlikte söz nişan töreni yapılır.

Söz Nişan Töreni Nasıl Yapılır

Kız isteme merasimi gerçekleştirildikten sonra söz töreni yapılır. Evde söz töreni yapabilirsiniz. Nişan için hem evde hem de bir mekanda organizasyon düzenlenebilir. Söz töreni sırasında yüzükler takılır. En nihayetinde kız istemede yalnızca karşı taraftan söz alınır kalkılır. Ardından yüzükler takılır. Ancak pek çok aile önden cevabı bilir. Kızlarının evlenmesinde herhangi bir mani durum söz konusu değilse kız tarafının büyüğünden uygunluk alınacaktır.

Kız isteme sonrası evde söz organizasyonu düzenlemek için mümkünse ayrı bir oda veya salonun bir köşesi bunun için organize edilebilir. Evde söz organizasyonu için ihtiyacınız olan ürünler:

  • Kullanışlı orta veya büyük boy bir masa
  • Söz masası süsleme malzemeleri (jardinyer takımı, vazo, şamdan, pastalık, pleksi isimlik)
  • Söz pastası (arzu eden hanımlar için)
  • Söz hediyelikleri
  • Duvar süslemeleri
  • Söz ikramlıkları
  • Sade bir masa örtüsü

Söz masası süsleme

Evinizde orta veya büyük bir masa varsa bunu uygun bir bölüme yerleştirin. Masa üzerine ise çeşitli süsleme malzemelerine ihtiyaç duyacaksınız. Bunlar üçlü jardiyer takımı, vazolar, çiçekler, şamdanlar, pleksi isimlik, duvar süslemeleri. İhtiyacınız olan söz masası süsleme malzemelerinin tamamını Çakıltaşı Tasarım’dan temin edebilirsiniz. Aşağıdaki modellerimizden tamamını görmek için Söz Nişan Masası sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Tüm ürünlerimiz gold ve gümüş renk seçenekleriyle üretime sunulmaktadır. Türkiye’nin tüm şehirlerinden ve yurt dışından söz masası süsleme malzemeleri siparişi verebilirsiniz. Özenle hazırlanan siparişiniz en kısa sürede alıcı ödemeli teslim edilmek üzere kargoya teslim edilir.

Söz Hediyelikleri

Söz töreniniz sırasında sizleri yalnız bırakmayan ve mutluluğunuza ortak olan davetlilerinize küçük hediyeler vermeyi ihmal etmeyin. Birbirinden şık söz hediyeliği modellerimizi incelemek için nikah şekeri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu tarz küçük hediyeliklerin isimleri genel olarak bu olduğu için hepsini tek bir kategoride değerlendiriyoruz. Minimum sipariş adetleri ise 50’dir.

Ülkemizin tüm şehirlerinden olduğu gibi yurt dışından da söz hediyelikleri siparişi verebilirsiniz. Minimum 50 adet olarak üretilen hediyelikler, adresinize alıcı ödemeli olarak teslim edilmek üzere en kısa sürede kargoya teslim edilir.

Duvar süslemeleri

Hazırlayacağınız söz masasının arkasına yerleştirmek üzere duvar süslemeleri tercih edebilirsiniz. Pleksiden hazırlanan süslemeler isme özel olarak hazırlanmaktadır. Konseptinizle aynı renkte hazırlatarak bir uyum sağlayabilirsiniz.

İsme özel olarak hazırlanan duvar süslemelerinin arkası yapışkanlıdır. Dilerseniz söz masasının arkasında bulunan duvara yapıştırabilir veya perdeye bir iğne yardımıyla tutturabilirsiniz. Siparişiniz alıcı ödemeli olarak yurt içindeki veya yurt dışındaki adresinize kargolanmaktadır.

Söz Çikolatası ve İkramlar

Gelen misafiri güzel ağırlamak adettendir. En büyük saygı göstergelerinde de biridir. Bu yüzden konularınıza evinizde börekler, dolmalar, börekler vb ikramlıklar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bunları taze olarak yapan bir yerden temin edebilirsiniz. Söz ikramlıkları arasında bizden temin edebileceğiniz en özel ürün ise söz çikolatasıdır. Söz çikolatası diğer ürünlerimiz gibi size özel olarak hazırlanmaktadır.

Söz çikolataları cam kutu, tepsi veya karton kutulu olarak isme özel olarak hazırlanır. Ürünlerin kutularına göre ambalajlar değişiklik gösterebilir. Cam kutular dikdörtgen ve prizma şeklinde modellere sahiptirler. Söz çikolatası siparişiniz en kısa sürede sizlere teslim edilmek üzere alıcı ödemeli olarak kargolanmaktadır.

Söz Pastası

Çakıltaşı Tasarım olarak söz pastası üretimi yapmıyoruz. Zaten bu tarz ürünlerin kargo yoluyla teslim edilmesi de çok mümkün değil. Bu ürünü temin edebilmek için güvendiğiniz bir pastaneden temin etmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde bozulma, bayatlama vb durumlarla karşılaşabilirsiniz. Söz pastası alırken muhakkak davetli sayısını göz önünde bulundurunuz.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!