Blog

Söz Kesme Töreni

Zaman değişiyor devirler değişiyor… Yıllar geçtikçe, söz gelenek ve göreneklerimiz de ister istemez değişim gösterebiliyor. 

Eskiden, kız ve erkek birbirini doğru düzgün tanımadan hatta görmeden kız istemeler yaşandığı için, kız tarafı erkek tarafından düşünmek için müddet isterdi. Ee durum böyle olunca ister istemez aynı kızı birden fazla isteyen olur, kız ve kızın ailesi kimi uygun buluyorsa kararını verir, ardından genç çiftin sözü kesilirdi. 

Günümüzde durum değişti tabi kız isteme töreni genellikle iki tarafın da çoktan birbirini tanıyıp evlenmek istediği için, bir tür merasime dönüşmüş bir hal aldı. Durum böyle olunca da, kız isteme ve söz kesme ritüelleri aynı anda yapılıyor.

Söz kesme merasimine gidilirken dikkat edilmesi gereken hususların başında aile bağlarınızın güçlü olduğunu göstermek için aile bireylerinin ve yakın akraba ile dostların da bu törende yer almaları sağlanmalı. Kız tarafı haklı olarak kızlarını güvendikleri bir aileye emanet etmek isterler. Bu nedenle ilk izlenim çok önemli.

Elbette söz kesmek için giderken eli boş gidilmez. Güzel bir kız isteme çikolatası ve çiçek alınmalı. 

Kız isteme töreninde ise damat beye tuzlu kahve ikramında bulunmayı unutmayın. Tuzlu kahve için damat fincanı setlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!