Blog

Kadına Şiddete HAYIR!

Sizleri müşteri değil bir dost olarak gördüğümüzü ve mutluluğunuza ortak olmanın sevincini yaşadığımızı belirtmek isteriz. Bu nedenle sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Son zamanlarda yaşanan kadına şiddet olayları hepimizi fazlasıyla üzüyor. Bu davranışları kınıyoruz. Ama kınamakta artık fayda etmiyor. Toplumsal olarak bir mücadelenin içerisine girmeliyiz. Toplumsal bir mücadelinin başlangıcı ailede olur. Malum bizlere hep “aile nedir” diye sorulduğunda yanıtlamamız için ezberletilmiş bir cevap var:toplumun en küçük yapı taşı!

Çocuklarınızı sevin ve onlara saygı gösterin!

Toplumsal bir değişim sağlamak için aile içerisinde bu değişimi başlatmak gerekir. Bu değişimi sevgi ve saygıyla başarabiliriz. Şiddetin temelinde eğitimsizliği yattığı söylenir. Bu eğitim üniversite eğitimi veya mesleki eğitim gibi verilmez. Çocuklarımızı doğru şekilde eğitmeliyiz. Sevgi ve saygının ne olduğunu iyi bilmeli ve hissetmeliler. Aksi halde bir çocuğun büyüdüğünde iyi bir insan olacağını düşünmek hayal olur. Dediğimiz yap yaptığımı yapma demeyin. Örnek insan olun. Çocuklar bildikleri her şeyi ebeveynlerinden öğrenir.

Kendinizin ve evleneceğiniz kişinin yeterince olgunluğa ulaşmış bir insan olduğundan emin olun!

Çocuk yaşta evliliğe elbette karşıyız.* Burada bahsettiğimiz ruhen bir olgunluktan bahseediyoruz. Olgunlaşmak tek başına ayakta kalabilmek, gerekli mücadeleyi gösterebilmek, sorunlara çözümler üretebilmek, empati kurabilmek, saygı ve sevgi göstermekten çekinmemek gibi pek çok anlam taşır. Bu anlamlardan sadece 1-2 tanesine sizin veya evleneceğiniz kişinin sahip olması olgun olduğunuz anlamına gelmez. Eşine ve çocuklarına iyi davranacak ve onlar çin gerekli mücadeleyi gösterecek insanlarla evlenin. Mutluluğunuza mutluluk katacak insanlarla evlenin. Mutsuz olan, sorunlarla boğuşan ve bu sorunların içerisinde kaybolan hatta sizi de bunlara dahil edecek kişilerle evlenmeyin.

Medya ve sosyal medyada kaba-saba, silahlı, küfürbaz vb tiplerin karizmatik gösterilmesine aldanmayın. Başkalarına karşı saygısız olan birinin size saygı göstereceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Evlenmeden önce ve sonra kesinlikle birbirinize karşı hiç bir şekilde kötü ifadeler kullanmayın. Bir olayı anlatırken küfür veya hakaret etmeye başladığınızda saygınızı yitirmeye başlarsanız. Çok geçmeden bir hatanız olduğunuzda “senin yapacağın işe…” diye b aşlayan küfürler dinlemeye başlarsanız. Aşkınızı doyasıya ve saygıyla yaşayın. Karşılıklı olarak saygınızı yitirmeye başladığınızda evliliğiniz zaten bitiyor.

Evlendikten sonra -sözde- eşinizden şiddet görüyorsanız. Affedici olmayın. Şiddetin affı söz konusu olamaz. Bu şiddete çocuklarda şahit oluyorsa ya kocasından dayak yemeyi normal gören bir kızınız ya da karısını dövmeyi erkeklik sanan bir oğlunuz olur.

*Çocuk gelinlerin kendisine veya yakınlarına satış dahi gerçekleştirmiyoruz. Eğer zorla evlendirilen bir çocuk gelinseniz ve yardım istemekte endişe duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yardımcı olabilmek adına güven güçlerine sizin adınıza destek talebi oluşturabiliriz.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!