Blog

Söz Nasıl Olur

Mutlu bir birlikteliği evliliğe dönüştürme kararı ailelere bildirilmesinden sonra mümkünse önce ailelerin tanışacağı bir davet organize edilebilir ve ya karşılıklı olarak aileler misafir edilebilir. Eğer bu çok mümkün değilse kız isteme töreninde karşılıklı olarak detaylı bilgi paylaşımı olacaktır. Malum bir taraf kızını diğer taraf oğlunu veriyor. Bu nedenle karşılıklı olarak ailelerin birbirlerini tanıması gerekir. Herkes çocuğunun nasıl bir aileye gelin ve ya damat gittiğini bilmesi en doğal hakkı. Bu yüzden büyüklerimizin hassasiyetine saygı göstermemiz gerekir.

Muhakkak ki saygı flört döneminden evliliğe kadar tüm süreçte karşılıklı olarak devam etmeli ki evliliğinizde de bu saygıyı koruyabilesiniz. Bu nedenle gelenek, görenek ve fikirlere saygı duyarken, karşılıklı olarak çiftler ve aileler birbirlerini manevi ve maddi olarak zorlayacak hususlardan kaçınmalıdır.

Söz tarihi ve töreni koşullara bağlı olarak farklı zamanlarda düzenlenebilir. Dilerseniz kız isteme ritüeli sonrası hemen yüzükler takılabilir ve ya kız istemeden bir gün ve ya bir kaç gün sonra söz töreni düzenlenir.

Söz nasıl olur sorusunun yanıtına gelecek olursak; kız isteme sırasında gelin hanım tarafından damat beye tuzlu kahve ikramı yapılır. Bunun nedeni gelin hanımın damat beyle evlenmek istediğinin göstergesidir. Bu noktadan sonra damat tarafından bir büyük “Allah’ın emri, Peygamberin kavliyel kızınız .. oğlumuz … istiyoruz” der. Akabinde gelen olumlu yanıt sonrası damat, gelin tarafının büyüklerinin ellerini ardından kendi ailesinin ellerini öperken, gelin hanım da aynı şekilde önce damat beyin aile büyüklerinin ellerini sonra kendi ailesinin büyüklerinin ellerini öper.

Akabinde mutlulukla gülümseyen gelin hanım ve damat bey yüzük töreni için kalkar ve söz tepsisi içerisinde yüzükler getirilir. Kurdeleyi kimin keseceği tamamen size kalmış bir durumdur. Damat beye tavsiyemiz her zaman cebinde küçük bir miktarda da olsa “makas kesmiyor” şakasına karşılık cebinde para bulundurmasıdır. Kurdele kesiminin ardından karşılıklı olarak hediyeler verilir ve konuklara ikramları dağıtılır.

Şimdiden hayırlı olsun! diyelim:)

Çakıltaşı Tasarım olarak söz hazırlıkları sırasında ihtiyacınız olan damat fincanı, söz tepsisi ile söz hediyelikleri ürünlerimiz ile bu mutlu gününüzde sizler yalnız bırakmıyoruz. Ürünlerimizi incelemek için anasayfayı ve ya instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerimiz hakkında bilgi almak için Sipariş Hattımız olan 0530 730 56 97 numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz!

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!