Blog

Söz Nasıl Yapılır

Evlilik kararı alıp ilk adım olan kız istemeyi attıktan sonra düzenlenen söz merasimi; ailelerin bu birlikteliğe onayının olduğunu ve işin bir nevi resmiyete döküldüğünü göstermek amacıyla yapılır. Bu sayede iki ailede bu süreç içerisinde birbirlerini daha iyi tanır. Görücü usülü evliliklerde ise söz neden kesilir sorusunun yanıtı evlenmesi beklenen çiftin ve ailelerinin birbirlerini tanıma sürecini ifade eder.

Söz nasıl yapılır? Evde söz organizasyonu nasıl yapılır

Söz merasimi sırasında çiftlerin evlilik kararını ifade eden yüzükler takılır. Söz yüzüğü hangi ele takılır diye merak ediyorsanız yanıtı; sağ el yüzük parmağıdır.

Söz Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Söz merasimi için yapılması gereken en önemli şey bu etkinliği nerede düzenleyeceğinize karar vermektedir. Son yıllarda gelin hanımların tercihi hem ekonomik hem de hazır konseptler yerine kendilerinin belirleyeceği ürünlerden hazırlanan bir konsept oluşturmalarından dolayı evde düzenlemek oluyor.

Peki evde söz organizasyonu için ihtiyacınız olan ürünler neler?

  • Abiye/Elbise
  • Müzikler
  • Pasta
  • Söz masası süsleme malzemeleri
  • Söz tepsisi
  • Söz çikolatası ve hediyelikleri

Elbise ve pasta konusunda sizlere yardımcı olamayacak olsak da geri kalan tüm ürünleri tek bir noktadan temin etme imkanı yalnızca Çakıltaşı Tasarım’da!

Söz organizasyonu sırasında gelen davetliler buyur edildikten sonra kendilerine ikramlıklar sunulur. Ardından hazırlamış olduğunuz söz masası önünde gelin ve damat adayı ile bir aile büyüğü bir araya gelir. Söz tepsisi içerisinde birbirlerine kırmızı kurdeleye ile bağlı alyanslar getirilir. Aile büyüğü bu yüzükleri gelin ve damadın parmaklarına taktıktan sonra iyi dileklerini dile getirir ve ardından kurdeleyi keser. Bu saatten sonra çiftler sözlüdür.

Son olarak ikramlıklarda dağıtılır ve tören sonlanır. Bazı yörelerde söz töreninde bohça da verilebilmektedir.

Bizlerle iletişime geçmek için aşağıdaki butonları tıklayabilirsiniz!